Ještě před letními prázdninami přichází nová verze přehledu Sporoindexu s mnoha vylepšeními. Kromě pěti nových DIPů byl u ETF zohledněn i případný poplatek za směnu.
[Publikováno na webu Akademie peněz.cz]
Poplatek za směnu
Většina českých DIPů investujících do ETF používá CP obchodované na burzách v Německu, tedy nakupují za EURa. Dva poskytovatelé toho využili k získání zisku a účtují poplatek za směnu (1,5 % nebo 0,8 %). Zbylí dva poskytovatelé nakupují za aktuální tržní ceny a investor tak nese pouze náklad v podobě spreadu nákup-prodej. Strana 2 aktuálního přehledu prozradí více.
Nové DIPy v přehledu
Nebyl to záměr, ale vyšlo to tak. Všech pět nově zařazených DIPů je z nabídky bank. Nově tak každý může zjistit nákladovou efektivitu produktů od České spořitelny, Československé obchodní banky, Komerční banky, Monety Money Bank a UniCredit Bank. Všechny DIPy jsou stejného typu – investice do podílových fondů.
A další podobnost: banky preferují fondy ze stejné finanční skupiny. ČSOB ani jiné v DIPu nenabízí. ČS v nabídce kromě Erste fondů má i další, ale zatímco u vlastních lze pravidelně investovat od 100 Kč, u cizích je nastaveno 5 000 Kč. Tím bohužel ČS přišla o první místo ve Sporoindexu – nelez pravidelně investovat 1000 Kč do indexových fondů, které má v nabídce (např. Amundi nebo Fidelity).
Komerční banka a UniCredit Bank nabízejí fondy od Amundi v rámci vlastnictví či partnerství. I zde ale z neznámých důvodů nelez investovat do indexových fondů. I proto nabídka těchto bank výrazně zaostává za nabídkou některých poskytovatelů nabízejících investice do ETF.
Naopak AirBank vlastní DIP nepředstaví. Pro své klienty nabízí produkt od Portu a vlastní platformu pro dlouhodobé investování nechystá. Místo ní představila možnost investování do akcií a ETF, které není vhodné pro nižší částky z důvodu minimálních fixních poplatků. Pokud by u ETF odstranila tyto fixní poplatky, mohla by mít jeden z nejlepších DIPů. Strategické rozhodnutí je však jiné a jistě potěšilo všechnu „DIPovou“ konkurenci.
Snížené poplatky
Od minulého přehledu došlo ke změně poplatků u Patria Finance. Ta snížila vstupní poplatky u DIPu na polovinu a pro ETF to znamená poplatek 0,4 %. Bohužel Patria Finance účtuje nejvyšší konverzní poplatek ze všech DIPů ve výši 1,5 %. Efektivní vstupní poplatek je tak 1,9 %. I tato výše nezabránila Patrii obsadit první místo. Důvodem je zcela nejnižší průběžný poplatek za evidenci CP ve výši 0,12 % ročně. Patrii tak nic nenutí snížit konverzní poplatky do doby, než např. jiní poskytovatelé zařadí indexové fondy a tím Patrii v ukazateli předstihnou.
Útok nelze očekávat ze druhého nebo třetího místa (Fondee a WRI Portu). Vzhledem k jejich velikosti potřebují dodatečný poplatek ve výši 0,5 % pro pokrytí nákladů a jeho snížení na úroveň Patrie by nejspíš nedávalo ekonomicky smysl. Portu tak bojuje přístupnější nabídkou investic do akcií, než má Patria. Fondee zase sází na výrazně jednodušší proces a nabídku z pohledu průměrného spotřebitele oproti Patrii.
Letní Sporoindex
V příští verzi bude doplněn přehled o nabídku společností Amundi a Colosseum. Díky ukazateli Sporoindex se nabídka DIPů stává mnohem přehlednější pro všechny finanční poradce a jejich klienty.
Aktuální verze přehledu Sporoindexu je k dispozici členům Klubu myšlenek Akademie peněz. Klub je uzavřená skupina na LinkedIn, kam mají přístup majitelé některé z knih Dušana Šídla. O přístup můžete zažádat LinkedIn zprávou pro Dušana Šídla.